středa 22. února 2017

Dobrý manažer - existuje dnes ještě?

Zdroj: Pixabay.com

Toto téma je možná vzhledem k předchozím dvěma dost změna, ale to už tak tady bude, témata se budou měnit podle toho, co zrovna řeším nebo mě zaujme.

Jací jsou manažeři dnešních firem? A nejen oni, ale i vedoucí a majitelé?


No popravdě mnohdy nic moc. Existuje samozřejmě i několik vyjímek, ale stávají se stále více vzácností. Ono není také divu, když jediné, co všichni sledují jsou zisky a množství. Jednoduše jim jde pouze o kvantitu nikoliv kvalitu.Už nesledují, kam jejich práce směřuje. Pod vlivem konzumní doby se uchylují k hodnocení práce pouze podle jejího objemu a rychlosti získání objemu.


Aby těch svých výsledků dosáhli, používají zpravidla nástroje tvrdé manipulace. Zaměstnance staví do pozice, kdy si přestává vážit sám sebe, své práce i firmy. Zaměstnanci nedosahují žádného uznání - ani toho slovního. Berou mu pocit jistoty a stability neustálým upozorňováním na nahraditelnost každého a neustále mu předhazují, že může být rád, že může pracovat u nich ve firmě. Sahají po penězích, když nejsou výsledky s rychlostí jakou si představovali, bez ohledu na okolní podmínky - trhu i interních ve firmě či organizaci. Což o to, nejprve jim tyto manipulace krátkodobě fungují, ale pak přestane a tak přitvrzují a přitvrzují.

A jak je všem, co mají alespoň trochu selského rozumu jasné, tento směr dnešních manažerů moc nikam nepovede. 

"Jenže je těžké být dobrým manažerem..."

Tak to je snad nejhorší výmluva, která existuje. Být manažerem sice zahrnuje nutnost disponovat některými schopnostmi jako například efektivní komunikace, analyzování či logistiky, ale na těch jeho funkce nestojí. Pouze mu mají pomáhat k tomu, aby vykonával svou práci dobře.

Dobrý manažer by měl být komunikačním mostem mezi zaměstnanci a majitelem - a to by mělo platit i ve víceúrovňovém managmentu, kde by vyšší manažeři měli být komunikačním mostem mezi nižšími manažery a jim nadřízenými. A ta komunikace by měla fungovat obousměrně, ale nefunguje. Dnes se pouze přebírají výsledky v číslech z nižších pozic, a ty se prezentují nahoru a ze shora jdou jen nové požadavky. Manažeři navíc v rámci svých skupin rozhodují sami a bez zohlednění vize firmy, pokud jí vůbec firma má (pozn. zisk není vize).

Chtěli byste dobrého manažera? Jaký by ale měl být?

Dobrý manažer (platí i pro vedoucí či majitele) má VŽDY na vědomí dvě věci, vizi firmy (např. zlepšení určité oblasti života klienta - a je jedno, zda jde o úklid, bezpečí, lepší stravování, sociální interakce apod.) a uvědomění, že za úspěchem firmy nestojí zisky, nýbrž zaměstnanci.

Manažer, který svou práci vykonává dobře, nevysedává zbytečně na poradách s ostatními manažery firmy, ale je se svými zaměstnanci. Komunikuje s nimi, naslouchá jim a pomáhá jim ve výkonu své práce. Neřídí své zaměstnance z kanceláře či "kukaně", ale je s nimi. Oceňuje všechny dobré pokroky (alespoň slovně), naslouchá návrhům a nápadům na zlepšení, pomáhá řešit problémy, především ty, které spadají do kompetencí jiných oddělení a šetří tím čas svým zaměstnancům, aby mohli dělat svou práci. Také dohlíží, aby vše směrovalo k vizi firmy, a případně vývoj usměrní na správnou cestu.

Návrhy a nápady na zlepšení pak vyhodnotí, a předává nadřízeným jako jeden z produktů činnosti práce svého oddělení. A ty schválené a spadající do kompetencí jeho oddělení pak realizuje. Takhle se totiž tvoří inovace, vývoj a pokroky přirozeně. Právě kvůli nim potřebujeme manažery.

Ale vraťmě se ještě ke vztahu manažera k podřízeným. Dobrý manažer nikdy nevypustí z úst, že je někdo nahraditelný. Každý zaměstnanec totiž umí při správném vedení být NEnahraditelným. V rámci svých možností a rozumných mezích pak činí vše proto, aby zaměstnanec se ve své práci cítil dobře a věděl, že svou práci může odvést dobře (a to i přes překážky a komplikace, které se mohou a snad i vždy objeví). Aby zaměstnanec měl pocit, že pracuje na něčem hodnotném a jeho práce má smysl. Takový zaměstnanec pracuje kvalitněji a výkoněji i bez požadavku na vyšší mzdu, která by však měla být stanovena tak, aby se cítil komfortně a zahrnula jeho běžné potřeby pro život (kvalitní programátor v nadnárodní společnosti by prostě minimální mzdu mít neměl, ale 150 tis. měsíčně, i když to může znít dobře, také ne, protože málo peněz i moc peněz nepovede ke zlepšní práce).

A teď si to představte...


Jste zaměstnancem dobrého manažera...

Máte pocit, že Vaše práce má smysl a pracujete na něčem, co má hodnotu. Víte, že Vaše nápady a návrhy budou vyslyšeny a bude se jimi někdo zabývat. Když naskytne problém, víte, že se můžete na vedoucího obrátit, a že bude nápomocen v řešení i v komunikaci s dalšími odděleními, aby rychle a efektivně došlo k odstranění problému. Vaši kolegové jsou také spokojení s nadřízeným, a tam místo toho, aby jste řešili špatného manažera, řešíte jak vylepšit svou práci, aby byla efektivnější, pro klienta zajímavější apod. Svého manažera si vážíte a rádi jej respektujete. Skvělý pocit, že?

Zaměstnáváte dobrého manažera...

Váš manažer přichází s novými nápady a návrhy na zlepšení získané na jeho oddělení. Vede spokojené a loajální zaměstnance a práce, kterou oddělení vykonává je kvalitní a zvládnou díky tomu i složitější záležitosti, než jen běžnou rutinu. Váš manažer i jeho oddělení vykonává svou práci v souladu s Vaší vizí Vaší firmy a dělají firmu prestižnější ve svém oboru. Víte, že se umí vypořádat s problémy, které mohou nastat a můžete se na něj spolehnout, že je bude řešit v zájmu firmy. Jeho oddělení je loajální a všichni zaměstnanci i manažer Vaši firmu chválí a doporučují její produkty i služby z vlastní vůle, a Vy máte tu nejlepší reklamu. A to všechno pak přirozeně povede k dobrým ekonomickým výsledkům. Možná o něco pomaleji než s manipulativními prostředky, ale o to stabilněji a když přijde dobrý nápad, může být růst pak i raketový... To by se Vám mohlo líbit...


Jak ale sehnat dobrého manažera do firmy?


Z pozice zaměstnance možnosti nemáte asi žádné. Ale jako majitel firmy nebo manažer z vyšší vrstvy managmentu máte možnosti obrovské. Možná ani nebudete muset hledat nové lidi. Stačí jen své podřízené manažery naučit jinému způsobu vedení, a mít na ně jiné nároky než jen čísla. Každý může být dobrým zaměstnancem i manažerem, když k tomu má dobré podmínky. Ano, v některých případech budete muset z řad manažerů vyřadit některé jedince, kteří jsou silně proti této cestě, ale možná mezi jejich zaměstnanci budou vhodní adepti na postup a budou jejich práci vykonávat skvěle. Dejte největší prioritu na vizi své firmy a na své zaměstnance, povede se Vám pak dobře a Vaše firma bude nejen prestižní na poli zaměstnavatelů, ale i v oboru, kterému se věnujete.


Zdroj: Pixabay.com

Žádné komentáře:

Okomentovat